اخبار و رويداد ها

  آغاز سیزدهمین نمایشگاه صنعت اصفهان

آغاز سیزدهمین نمایشگاه صنعت اصفهان

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت اصفهان با برگزاری نشست خبری مسئولان این بخش و مدیران برگزاری نمایشگاه آغاز شد.
به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، این نمایشگاه که در 9000 مترمربع فضای نمایشگاهی برگزار شده، بیش از 90 مجموعه صنعتی و کارگاهی را دور هم جمع کرده تا توانمندی های خود را به نمایش عمومی بگذارند.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در این نشست خبری  یکی از موانع توسعه اقتصادی در اصفهان را سوءمدیریت در این استان دانست و گفت: این موضوع باعث شده اصفهان در بسیاری از شاخص ها از سایر استان ها عقب افتد، هر چند این استان را به عنوان استان برخوردار می‌شناسند  اما در باطن امر چنین چیزی دیده نمی شود.
علی یارمحدیان اظهار کرد: استان اصفهان تمام ویژگی ها و ظرفیت های توسعه اقتصادی همچون استقرار صنایع مادر، بزرگترین تولید کننده فولاد، شرکت پلی اکریل، سیمان سپاهان، اردستان، نایین، ذوب آهن و... را دارد اما توسعه اقتصادی به معنای واقعی در این استان شکل نگرفته است.
وی افزود: استان اصفهان را شهرک های صنعتی محاصره کرده اند؛ ۲۳ صنعت در استان اصفهان وجود دارد که ما در تولیدات در کشور رتبه یک تا سه را داریم؛ در طلا قطب اول کشور هستیم و وجود مواد اولیه و تولیدات صادراتی مثل مشتقات نفتی و پتروشیمی، وجود شرکت نمایشگاه ها با ۲۵ سال سابقه که تقریبا هر هفته یک رویداد اقتصادی را رقم می زند، وجود پایانه های صادراتی در فرودگاه بین المللی اصفهان، وجود گمرک در مرکز و وجود زیرساخت های صنعتی و... همه اینها نشان از ظرفیت های سرشار استان اصفهان برای رسیدن به توسعه و رشد اقتصادی را دارد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان اضافه کرد: همچنین بازدید حدود ۱۰۰ هزار نفر از نمایشگاه کتاب اصفهان نشان می‌دهد که مردم اهل هنر و فرهنگ دیار نصف جهان به مطالعه نیز علاقه زیادی دارد.
یارمحمدیان گفت: وقتی توسعه اقتصادی نباشد بیکاری و مشکل اشتغال جوانان حل نخواهد شد، هنجارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز که همچون حلقه‌های بهم پیوسته ای هستند و اگر برای یکی مشکلی به وجود آید برای بقیه نیز مشکل ایجاد می‌شود، از تبعات نبود توسعه متاثر خواهند شد.
وی افزود: نمایشگاه‌ها به هدف رونق اقتصادی، کمک به تولید، صادرات و اشتغال‌زایی برگزار می‌شود به طوری که با گردهم آمدن تولید کنندگان و مصرف کنندگان در یک محل و استفاده از از تجربیات افراد به رشد اقتصادی کمک شایانی می شود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان ابراز امیدواری کرد برگزاری این نمایشگاه که یکی از مهمترین نمایشگاه های کشور است به رونق اقتصادی  و حل مشکل اشتغال و توسعه اقتصادی کمک کند.
 
مسئولان برای تحریم‌های داخلی چاره‌اندیشی کنند
دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در این نشست خبری گفت: مسئولان باید برای تحریم های داخلی چاره اندیشی کنند، زیرا خود تحریمی و بروکراسی اداری منجر به عقب ماندن از سیر توسعه می شود.
محمدرضا طالبیان اظهار کرد: مسایل مالیاتی، تامین اجتماعی، نوسانات نرخ ارز واحدهای صنعتی از جمله مشکلات صنعت است که در حال حاضر با آن روبرو است.
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از چهار هزار واحد صنعتی، 12 درصد آن کاهش مصرف برق داشته اند، افزود: این امر نشان می دهد که بسیاری از واحدهای صنعتی تعطیل یا نیمه تعطیل شده اند.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به اهمیت ارتباط مسئولان با بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در صورتی که مسئولان با بخش خصوصی تعامل بیشتری داشته باشند راحت تر به حل و رفع مشکلات می پردازیم، از این جهت مجلس و نمایندگان مجلس باید با بخش خصوصی تعامل بیشتری داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان باید برای تحریم های داخلی چاره اندیشی کنند، زیرا خود تحریمی و بروکراسی اداری منجر به عقب ماندن از سیر توسعه می شود.
طالبیان ادامه داد: در صورتی که سوء مدیریت ها، خود تحریمی ها و قوانین دست و پا گیر حذف شوند به زودی در بسیاری از جوانب بی نیاز می شویم و به خودکفایی خواهیم رسید.
دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان افزود: رصد مشکلات صنعتی و منعکس کردن آنها برای مسئولان وظیفه خانه صنعت، معدن و تجارت است.
خلیل جعفر پیشه رییس هیات امناء شهرک صنایع کارگاهی امیرکبیر نیز در ادامه این نشست عدم حضور مسئولان استانی در مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت را نشانه وضعیت اسفبار صنعت در استان و کشور دانست.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر